Orosz Balázs

Magamról……
Családállítással 2006 óta foglalkozom, amellyel egy betegséggel történő birkózás közben találkoztam.
Feleségem ajánlott egy könyvet, amitől idegenkedtem. Némi halogatás után kiválasztotam a legrövidebb fejezetet, hogy gyorsan túlessek rajta, azóta tart a kapcsolatom ezzel a módszerrel.
Képzéseimet a Károli Gáspár Református Egyetemen és a Magyar Családterápiás Egyesületnél végeztem, ami alatt nagyon sok támogatást kaptam feleségemtől, családomtól.
Örömmel tölt el, hogy Dr. Balogh Kálára, Dr. Hézser Gábor és Dr. Rátay Csabától tanultam a családterápiát, és hálás vagyok, hogy Bán Zsuzsanna, Wiesner Erzsébet és Dr. Török Iván tanítványa voltam a szupervizor, és a coach képzésben.
Köszönöm Mattyasovszky László barátságát, aki mellett a legtöbbet tanultam. Iránymutató az ő szemlélete, látás- és munkamódja a struktúra- és családállítást illetően.
Ahogyan a családállításról gondolkodom:
A családállítás rövidsége miatt nem terápia, de lehet terápiás hatása, és jól használható egy hosszabb terápiás folyamat részeként.
Integratív beavatkozási módszer, amely többek közt tartalmaz transzgenerációs-, kontextuális-, élményközpontú-, érzelmi fókuszú-, megoldásépítő terápiák elemeit vagy például tranzakcióanalízis elgondolásait. Reális célt tűz ki és erre fókuszál, valamint mozgósítja az erőforrásokat a megoldáskeresés folyamatában. A kapcsolatokat fejlődési lehetőségekként fogja fel, értékeli.
Az általam képviselt családállítás a rendszerszemléletű családterápia felismeréseihez áll közel. Nem tartalmaz ezoterikus, okkult elemeket. A fogalmak, amiket használunk, a családterápia szóhasználatából származnak, ezt a nyelvet beszéljük.
Nagyon meggyőző számomra, hogy a csöndes egymásra figyelés, egymás felé fordulás, a másik tiszteletteljes elfogadása, mély közösséget hoz létre a csoporttagok közt.
Az a tapasztalatom, hogy a családfelállítás alatt a témahozó, a megszemélyesítő és a folyamatot szemlélő csoporttagok is egyaránt gazdagodnak, fontos élményeket, impulzusokat kapnak.